Muškaření

MUŠKAŘENÍ NA ŠUMAVĚ

Na Šumavě se líbí jak začínajícím, tak zkušeným muškařům.  Není divu. Ještě v minulém století do Otavy vytahovali lososi a mnohá slavná jména naší muškařské historie jsou spojena právě se Šumavou – za všechny jmenujme Karla Lišku. Šumava patří k místům, která nabízejí muškařům vynikající podmínky pro rybolov. Na ploše přes 167 000 hektarů najdete řadu řek a říček a mnoho jiných vodních ploch. 

Zde začíná Otava - soutok Křemelné a Vydry
Zde začíná Otava – soutok Křemelné a Vydry, Čeňkova Pila

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Velká část toků a vodních ploch se nachází na chráněném území.
Z tohoto důvodu se vysazují zejména původní druhy, zdravé a bojovné ryby. Přičteme-li čistou a místy nedotknutou přírodu, spoustu vodních ploch a ryzí horskou atmosféru, oceníme kouzlo této lokality.

Na Šumavě se obvykle muškaří se suchou nebo mokrou muškou, chytá se na nymfu a streamer. Lovíme převážně pstruha obecného potočního, pstruha amerického duhového, lipana podhorního a sivena amerického. V létě je nevyhnutelné počítat s vodáky, kteří muškaření omezují na ranní a večerní hodiny. V horkých letních dnech jsou naštěstí ryby aktivní právě v ranních hodinách a při večerním líhnutí jepic a chrostíků.

Vyzkoušejte muškaření na Šumavě na řekách Otava nebo Teplá Vltava a nebudete chtít jinam.

Jaro na Otavě.
Jaro na Otavě u Dlouhé Vsi

DŮLEŽITÉ

  • Pro rybaření na území CHKO Šumava potřebujete povolenku od správy parku (její sídlo najdete ve Vimperku) – od r. 2020 se povolenky již nevydávají. V některých částech Šumavy platí celostátní povolenka.
  • Opatřete si také rybářský lístek. Jeho cena začíná na 100 Kč za rok (50 Kč pro děti do 15 let).
  • Chcete-li se stát členem rybářského svazu, je nutné navštívit místní organizaci ČRS, vyplnit přihlášku a absolvovat přezkoušení ze základů rybářství, ryb a souvisejících právních předpisů.
  • Nemáte-li zájem o členství v rybářském svazu, můžete si zakoupit speciální nečlenskou povolenku, nebo chytat pouze na soukromých revírech.
Śumavská horská řeka v neposkvrněné přírodě
Śumavská horská řeka v neposkvrněné přírodě

KDE NA ŠUMAVĚ MUŠKAŘIT?

Pro muškaření na Šumavě jsou ideální řeky Otava, Vltava, Teplá Vltava, Volyňka, Křemelná a Úhlava. Zejména na Otavě má muškaření dlouhou tradici – chytat zde můžete lososovité ryby (pstruh, lipan, siven), zástupce kaprovitých ryb (tloušť, proudník, plotice, parma) a dokonce i štiky. Poblíž většiny výše uvedených vodních toků najdete dostatek kvalitních restaurací a hotelů, které vám nabídnou útočiště při několikadenním muškaření.

Podzimní chytání lipanů na Teplé Vltavě
Podzimní chytání lipanů na Teplé Vltavě u Dobré

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

  • Jestli chcete na Šumavě strávit několik dní, přečtěte si podrobnější informace o ubytování a tamních restauracích.