O muškaření

Jak muškaření vlastně vypadá? Co potřebuji k muškaření? Co potřebuje začátečník vědět? Odpovědi na otázky najdete na našem webu.

Muškařit můžeme v tekoucích i stojatých vodách. Na území České republiky najdete řadu vhodných řek – Ohře, Jizera, Labe, Vltava, Sázava, Otava, Volyňka, Ploučnice atd. V řekách lovíme pstruhy, lipany, siveny, tlouště, proudníky, štiky, okouny, candáty, kapry a další ryby.

ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ PRO MUŠKAŘE

Prut, naviják, muškařská šňůra

  • Muškařský prut – je vyrobený z lehkých materiálů (skelná nebo grafitová vlákna, kompozit, bambus). Ceny se liší podle materiálu, výrobce a dalších kritérií. Začínají na několika tisících a mohou překročit i dvacetitisícovou hranici.
  • Muškařský naviják – nejčastěji se vyrábí z hliníku, duralu, titanu, grafitu či kompozitu. Cenu navijáku ovlivňuje materiál, velikost, konstrukce, značka a kvalita brzdy.
  • Umělé mušky – napodobují přírodní potravu ryb, zejména hmyz, jeho vývojová stadia a jiné organizmy (rybky, korýše, pulce, pijavice, žížaly, housenky atd.). Mnozí muškaři si mušky váží sami.
  • Muškařské háčky – jejich výběr je vhodné přizpůsobit stylu muškaření a vodě, ve které budete lovit. V zásadě je dělíme na háčky rovné, zahnuté, suché mokré, streamerové a jsou buď s protihrotem nebo bez (dnes už se protihrot téměř nikde nepoužívá).
  • Muškařská šňůra – šňůry rozdělujeme na plovoucí, intermediální a potápivé; jsou také šňůry se střelnou hlavou pro daleké hody a dvouruční pruty pro lov lososů.

Muškařské vybavení koupíte v rybářských speciálkách, různé vybavení a doplňky jsou také dostupné na internetových obchodech.

SUCHÁ MUŠKA

Suchá muška – Grizzly Quill

S ohledem na to, že muškaření jako rybolovnou disciplínu praktikovali zejména angličtí gentlemani, nelze se divit, že jiný způsob předkládání umělé mušky než na hladinu v suché podobě – například mokrá muška – byl nesportovní a zavrženíhodný. I když se na hladině nic nedělo a ryby hledaly potravu na dně nebo ve vodním sloupci, anglický gentleman se prostě k nabídce jiné mušky než suché nesnížil. Můžeme se tomu smát, ale Angličané chytali v té době pouze na suchou mušku proto, že na mokrou by to bylo příliš jednoduché. Bezpochyby je však nabízení mušky rybě, která sbírá hmyz z hladiny, což se projevuje různými kroužky, velmi vzrušující a atraktivní. I proto je lov na suchou mušku tak oblíbený. Je však velký rozdíl při lovu pstruha nebo lipana. To se teprve ukáže, máte-li správnou mušku, ať už vzor nebo velikost.

NYMFA, MOKRÁ MUŠKA

Mokrá muška – March Brown

Když není ryba aktivní na hladině, je třeba ji hledat u dna nebo ve vodním sloupci. Proto je dobré znát entomologické „minimum“ o vývojových stadiích hmyzu a to se pokoušet napodobit podle výskytu hmyzu v daném ročním období. Ryby hledají potravu, která prochází jejich stanovištěm, nebo za potravou aktivně vyjíždějí. Z úsporných důvodů (co nejméně energie vydat a co nejvíce nabrat) požírají nejčastěji právě to, co plave kolem nich. Postupem času se začala napodobovat nejen vývojová stadia hmyzu, ale i jejich proměna.  Vznikaly vzory mušek stoupajícího k hladině, nebo hmyzu, který se právě na hladině rodí. To vše lze napodobit dobrým vedením mokré mušky a nymfy.

ZATÍŽENÉ MUŠKY

Zatížená nymfa – Beige Nymph

Módní trendy se projevují všude. Na přelomu tisíciletí byly v oblibě velmi těžké mušky (aby se dostaly až na dno i v proudné a hlubší vodě), dnes jsou v módě mikronymfy třeba na háčcích velikosti 20. Také techniky (a s nimi i technologie) se mění. Mušky zatížené olověným nebo wolframovým drátkem (v některých zemích se z ekologických důvodů olovo nesmí používat) v tělíčku a wolframovou kuličkou u očka háčku jsou ale stále oblíbené a úspěšné.

STREAMER

Streamer – Cinnamon Sculpin

Tento druh mušky nenapodobuje hmyz, ale obvykle imituje plůdek nebo nějakého živočicha. Také technika se mírně liší, vybavení vyžaduje potápivou šňůru, nebo alespoň potápivý návazec. Liší se také vedení této nástrahy. Jiná je velikost streameru na pstruha, jiná na štiku nebo candáta. Jinou barvu streameru má rád pstruh duhový, jinou okoun. Při specializaci na lov štik nebo sumců je nutné mít jinou výbavu než tu, co používáme běžně na pstruhy.

Zvláštní kapitolou je pak lov na moři, to už je ale žádoucí specializace.

CHCETE SE DOZVĚDĚT VÍC?

Přečtěte si jednoduchý návod, jak začít.
Zjistěte, proč muškařit v šumavských vodách.
Podívejte se na zajímavé fotky, videa a odkazy.